piątek, 22 lipca 2016

Lodowa mleczna kanapka


Dziś super pomysł na upały! Domowe mleczne lody w formie kanapki zamkniętej w waflach tortowych wysmarowanych pastą czekoladowo-orzechową. Pyszności nie tylko dla dzieciaków ;-)

3 wafle tortowe
1/4 słoiczka Miodelki

lody:
4 żółtka
100 g cukru
2 łyżki wrzątku
150 ml śmietanki 30%
150 ml mleka


Żółtka ubijamy z cukrem na kogiel-mogiel. Na koniec dodajemy dwie łyżki wrzątku, żeby zaparzyć żółtka. Mieszamy ze sobą wszystkie składniki i wlewamy do maszynki, którą nastawiamy na 30 minut*. Jeden wafel smarujemy Miodelką (najlepiej użyć do tego silikonowej szpatułki do ciasta). Przykrywamy drugim waflem, dociskamy i wkładany do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie papier dopasowujemy do wafli i spinami spinaczem, żeby powstały pionowe ścianki. Dodatkowo wolne przestrzenie między ściankami blaszki a papieru wypełniłam ręcznikami papierowymi, aby masa lodowa nie wylewała się poza obręb wafli (jak na zdjęciu poniżej). Na wafle wylewamy masę i przykrywamy ostatnim waflem. Lekko dociskamy. Tak przygotowane lody wkładamy do lodówki tylko w papierze do pieczenia. Mrozimy godzinę w zamrażalniku, po czym kroimy na porcje.

* Lody można zrobić też bez maszynki. Wtedy należy co 10 minut wyciągnąć je z zamrażalnika i przemieszać. Czynność powtarzamy 3-4 razy, po czym pozostawiamy na 30 minut do stężenia.


2 komentarze: