piątek, 21 sierpnia 2015

KAROB i TAHINI, czyli współpraca z firmą BAKRA


Dzięki firmie BAKRA będę miała okazję po raz pierwszy w życiu spróbować KAROB-u i pasty sezamowej. Jestem bardzo ciekawa tych produktów. 

źródło: http://bakra.com.pl/produkty/karob/

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, co to jest ten cały KORAB i dlaczego warto po niego sięgać. Oto kilka fajnych informacji:

Karob to tzw. chleb świętojański. Z jego strąków wytwarza się bardzo odżywcze produkty, takie jak melasa, proszek i mączka. Można również spożywać same strąki. W produktach tych znajdziemy wysoką zawartość magnezu, fosforu oraz żelaza i wapnia. Dlatego regularne spożywanie karobu wspomaga działanie układu nerwowego i odpornościowego, pozwala zachować prawidłowy metabolizm i wzmacnia kości. To produkt bezpieczny dla alergików i osób z nietolerancją glutenu. Nie zawiera kofeiny i teobrominy. Wybierają go także sportowcy, wegetarianie i weganie.

Jak karob wpływa na zdrowie naszego organizmu?

1. Obniża poziom cholesterolu,
2. dodaje energii,
3. reguluje oraz wspomaga procesy trawienne i może być stosowany przy zaburzeniach jelitowych (refluks)
4. dzięki wysokiej zawartości magnezu i żelaza zalecany jest osobom walczącym z przewlekłym stresem, anemią i przemęczeniem,
5. wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych (grypa, przeziębienie, astma, alergie),
6. działa jako przeciwutleniacz, usuwając wolne rodniki z organizmu. 

Melasę z karobu spożywaj samodzielnie lub jako dodatek do ciast, deserów, jogurtów, napojów zimnych i gorących. Z proszku możesz przyrządzić napój zamiast kakao lub kawy. Sprawdza się także w wypiekach i innych potrawach.


BAKRA proponuje karob w postaci melasy, proszku lub całych strąków:


Ponadto w sklepie BAKRA znajdziecie naturalne herbatki ziołowe, pastę sezamową oraz piękne, ręcznie zdobione miseczki.


Zapraszam również do polubienia FanPage BAKRA, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i inspirujących przepisów:


Do testowania otrzymałam melasę i proszek z KAROB-u oraz pastę sezamową TAHINI. Jako pierwsza do testowania poszła właśnie pasta sezamowa :-) Przepis lada moment pojawi się na blogu :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz