niedziela, 26 lipca 2015

Zdrowy cukier - czy to możliwe? Dlaczego zwykły cukier warto zastąpić ksylitolem?


Na wstępie chciałabym Wam opowiedzieć o tym, czym jest brzozowy cukier czyli ksylitol. Jest to związek organiczny, który występuje naturalnie w przyrodzie np. korze brzozy. Nie jest to więc coś, co wymyślił człowiek w laboratorium. Co ciekawe również człowiek produkuje niewielkie ilości ksylitolu w czasie normalnych przemian metabolicznych. Dlaczego warto używać brzozowego cukru zamiast zwykłego? Oto udowodnione jego właściwości:

1. Pomaga utrzymać zdrowe zęby i kości - podnosi pH w ustach i nie zakwasza organizmu, zwiększając wchłanianie wapnia. Ponadto zwiększa wydzielanie śliny, która zawiera wapń i fosforany, pomagające w remineralizacji zębów, a także redukuje płytkę nazębną (zapobiega próchnicy).

2. Wspomaga odchudzanie - ma około 40% mniej kalorii niż zwykły cukier czy miód. Zmniejsza apetyt na słodycze, ponieważ ma niski indeks glikemiczny i nie powoduje gwałtownego wyrzutu insuliny z trzustki. Istnieją też doniesienia, że może korzystnie wpływać na florę bakteryjną jelit (działanie prebiotyczne), a tym samym zmniejszać również tendencję do zaparć.

3. Nie powoduje wahań glukozy - dzięki wspomnianym już wyżej niskim indeksie glikemicznym i dlatego jest bezpieczny dla diabetyków. Nie powoduje ani nadmiernego pobudzenia, ani senności.

4. Wspomaga leczenie - badania wskazują, że ksylitol może zmniejszać ryzyko infekcji ucha u dzieci (ze względu na połączenie z jamą ustną), a także zapobiegać infekcjom grzybiczym, poprzez zmniejszanie zdolności grzybów do przyczepiania się do błon śluzowych organizmu człowieka.Cukier brzozowy nie różni się wyglądem od zwykłego cukru. Mi wydaję się być ciut mniej słodki, ale nie na tyle, żebym musiała go więcej dodawać np. do posłodzenia herbaty. Pamiętajcie, aby kupować cukier brzozowy od sprawdzonych firm, bo bardzo trudno odróżnić go od zwykłego cukru.

Dlaczego więc wszyscy nie stosują ksylitolu zamiast zwykłego cukru? Powód jest bardzo prosty - jest on drogi. Za 1 kg trzeba zapłacić 40-50 zł, co przy cenie zwykłego cukru jest kwotą bardzo wysoką. Z drugiej strony mówi się, że zdrowie jest bezcenne, a zwykły cukier niewątpliwie mu szkodzi. Ja opracowałam takie rozwiązanie: wszędzie tam, gdzie często i  w niewielkich ilościach słodzę np. do słodzenia herbaty, koktajli czy placuszków dla dzieci, używam ksylitolu, a gdy robię coś większego np. ciasto, korzystam ze zwykłego cukru. Polecam to i Wam!


Zapraszam na stronę producenta cukru brzozowego po przepisy z ksylitolem i zakupy:A jeśli chcecie być na bieżąco, to zapraszam również na Fan Page brzozowego cukru:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz